Mondj véleményt az oldalról! |
| |
|
| |
|
| |
|
A 16 éves DANIEL RADCLIFFE (Harry Potter) ismét magára ölti a fiatal varázsló jelmezét a Harry Potter és a Tűz Serlege című filmben.
Harry Potter szerepe világszintű elismerést hozott Daniel Radcliffe számára: 2002 februárjában megkapta a Variety Club of Great Britain legjobb pályakezdőnek járó díját, majd ugyanazon év áprilisában a nagy presztízsű David Di Donatello-díjat.
Daniel első alkalommal 1999 decemberében tűnt fel az angol tévék képernyőin, a „David Copperfield” című nagy sikerű BBC-produkcióban. A Simon Curtis rendezte tévéfilmben Maggie Smith is szerepelt, aki McGalagony professzorként lép színre a Harry Potter-filmekben.
Radcliffe az első Harry Potter-epizód előtt a John Boorman által rendezett A panamai szabó (The Tailor of Panama) című nagyjátékfilmben kapott szerepet, Jamie Lee Curtis és Geoffrey Rush filmbeli gyermekeként.
2002 novemberében és decemberében többször szerepelt meglepetés-meghívottként a Kenneth Branagh által rendezett „The Play What I Wrote” című, Olivier-díjas színdarabban.
| |
|
|
|
ROXFORT Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskola
A Roxfort mágusiskola Nagy-Britannia egyetlen ilyen intézménye, s egyben Európa legjelentősebb varázsló iskolája. Körülbelül ezer diáknak és harminc tanárnak otthona az év legnagyobb részében. A diáktömeg és maga a kastély óriási méretei miatt messze maga mögé utasítja két riválisát, a francia Beauxbatons iskolát, és az északi Durmstrang akadémiát.
A Roxfort címere. A díszes pajzscímerben, mely megtalálható az kastély főbejárata fölött, és az összes iskolai pecsétnyomót is díszíti, szerepel mind a négy ház jelképe, mind a négy alapító emléke.
A pajzsfelirat egy latin szöveg: Draco Dormiens Nunquam Titillandus, melynek jelentése egy egyszerű, de igen bölcs tanács (Sohase csiklandozz alvó sárkányt!)
A Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolát a X.-XI. század fordulóján alapította a kor négy legjelentősebb varázslója, illetve boszorkánya: a síkságokról származó Griffendél Godrik, a hegyvidékből Hollóháti Hedvig, A kies völgyekből származó Hugrabug Helga és az erdők gyermeke, Mardekár Malazár. A négy alapító közt sokáig zavartalan volt az együttműködés, bár mindegyikük más-más irányelveket tartott szem előtt a mágusok oktatásában. Azonban egy idő után elmérgesedett a vita két alapító, nevezetesen Griffendél és Mardekár közt a mugli származású diákok oktatásáról. Mardekár Malazár azt szerette volna, ha csak a varázslócsaládok gyermekei tanulhassanak mágiát, a mugli családok varázslógyermekei ne, mert Mardekár megbízhatatlannak tartotta őket. Mivel kívánsága nem teljesült, elhagyta az iskolát.
A három megmaradt alapítót azonban aggasztotta az iskola jövője, mely a mardekár diákjai nyomán megmaradt szélsőséges elvek miatt veszélyben forgott. Ezért Griffendél saját süvegéből megalkotta a Teszlek Süveget, egy varázserejű, saját személyiséggel bíró fejfedőt, mely egyesítette magában mind a négy alapító elveit. A Süveg segítségével, ami képes volt a lelke legmélyére nézni annak, aki a fejébe húzta, a továbbiakban könnyen meghatározhatták, melyik diáknak melyik házban a helye. A módszer bevált, s így immár ezer éve a Teszlek Süveg küldi a diákokat az őket megillető házakba, a Beosztási Ceremónián, a tanévnyitó ünnepségen.
A kastély Skóciában található, közvetlenül a Tiltott Rengeteg, Nagy-Britannia legnagyobb egységes varázslény-társulása szomszédságában. A roxforti birtokot az erdő és egy mély tó határolja, melynek a Tiltott Rengeteghez hasonlóan igen színes mágikus faunája van. Többek közt kákalagok, sellők és egy óriáspolip is lakik a mélyben.
Az épület a tó és az azt tápláló folyó közti dombon épült fel, itt kap helyet az összes fontos létesítmény, beleértve az iskola veteményesét és az üvegházakat is.
A Roxfort kastély jellegzetes épületei közé tartozik az óriás Griffendél-torony, a csillogó Nagyterem, ahol a diákok és tanárok étkezhetnek, a Csillagászati Torony, mely az épület legmagasabb csúcsa, és tetejéről csodálatos panoráma-kilátás nyúlik a Skót Felföldre. A kastély négy udvarral büszkélkedhet, ezek közül kettő a nyugati és keleti szárny kicsi, belső udvara, egy a völgy fölött átívelő fahíd és a főbejárat közt helyezkedik el (itt kap helyet az alapítókat dicsőítő ősi szökőkút, mely ma már nem üzemel). A negyedik udvar maga a kastélypark, ami egy alacsony fallal van körülvéve.
A kastély nem csak égbetörően magas, hanem a föld mélyében is folytatódik. Itt kapott helyet a pince, majd még mélyebben a kazamaták és a csatornarendszer, amik egy cseppkőbarlanggal épültek össze. Itt található az a rejtélyes helység is, amit Mardekár Malazár épített, mielőtt elhagyta az iskolát, és amit a Titkok Kamrája néven ismerünk. A kamra és a benne rejlő szörnyeteg közel ezer évig legendának számított, amíg két roxforti diák, Ronald Weasley és Harry Potter meg nem találták a bejáratot és végeztek a benne lakó harminc méteres baziliskusszal. (Bővebben lásd a Harry Potter és a Titkok Kamrája c. könyvben)
Az iskolai házak
Az iskola négy háza a négy alapító nevét viseli, s mindegyikben az adott alapító által követendő erényeknek, elveknek megfelelően oktatják a diákokat. Minden ház tanulói más-más egyenruhát viselnek, mely a lányoknál jellemzően fekete szoknya, a fiúknál fekete nadrág, valamint fehér ing, szürke pulóver, nyakkendő, sál és fekete talár. A pulóver nyakát és ujját, a nyakkendőt, a sálat és a talár belső bélését az adott ház jellegzetes színei díszítik. A diákok az egyenruhájukban kötelesek menni minden tanórára, de a szabadidejükben nincs megkötött ruhaviselet.
A diákok iskolai egyenruhája több különleges elemmel is kiegészül. Ilyen például a dísztalár, amit különleges alkalmakkor, például az iskolai bálon viselnek, vagy a növénytanon kötelező drapp színű munkatalár, a sárkánybőr munkavédelmi kesztyű, mely ugyancsak növénytanon és bájitaltanon fontos kiegészítő elem. A kviddicstalár is ilyen kiegészítő ruha, mely a térden és a könyöknél védi viselőjét. Az adott ház színét viselő talár alatt drapp sportnadrág a kötelező viselet. Téli ruhájukhoz tartozik egy vastag, ezüstcsatos sötétszürke egyentalár, és egy pár kesztyű.
Griffendél
A griffendél ház jellemző színei az arany és a piros, címerállatuk az oroszlán. Mivel a ház alapítója, Griffendél Godrik a legfőbb erénynek a bátorságot és merészséget tartotta, így diákjait is e szerint válogatta ki, és erre nevelte őket. Később a Teszlek Süveg is a bátor diákokat küldte a griffendélbe. A ház klubhelysége és hálóhelységei a kastély egyik legnagyszerűbb tornyában kaptak helyet. A torony bentlakó szelleme Félig Fejnélküli Nick, egy 1492-ben lefejezett varázsló. A szellem immár több mint ötszáz éve szórakoztatja, vagy látja el bölcs tanácsaival a bátor griffendéleseket, s válik egyúttal a kastély egyik legszimpatikusabb kísértetévé. A ház másik jellemző alakja a bejáratot őrző festmény, a Kövér Dáma portréja. A hölgy több száz éve látja el feladatát, kisebb megszakításokkal, és kápráztatja el a diákokat eléggé sajátos operaénekesi képességeivel… A ház klubhelységét vörös drapéria borítja, melyen különféle vadászjelenetek és középkori hősök láthatók. A berendezést több kanapé, kényelmes karosszék, egy nagy kandalló, és a tanulni vágyók számára néhány íróasztal alkotja. A griffendél házból olyan jelentős varázslók kerültek ki, mint Albus Dumbledore, vagy Minerva McGalagony, aki a Varázslók Háborúja idején a ház vezető tanára volt.
Hollóhát A hollóhát jellegzetes színei a kék és a fehér, címerállata a sas. Az alapító, a híresen szép Hollóháti Hedvig (ősi angol neve Rowena Ravenclaw) a tudást, a tanulást tartotta a legfontosabbnak, ezért diákjait is az éles eszűek közül választotta ki. A Teszlek Süveg is e szempont szerint küldi ide a diákokat, hogy olyanok közt lehessenek, akik hasonló lelkesedéssel gyarapítják tudásukat. A hollóhátas diákok mondókája – Magad azzal ékesíted, ha elmédet élesíted – remekül ábrázolja a ház követendő értékrendjét. A hollóhát bentlakó szelleme a Szürke Hölgy nevű kísértet. A Varázslók Háborújának évei alatt a hollóhát vezető tanára Filius Flitwick professzor volt, egy alacsony, félkobold varázsló.
Mardekár A mardekár ház színei a zöld és az ezüst, címerállata a kígyó. Az alapító Mardekár Malazár párszaszájú varázsló volt, ezért választotta a kígyót jelképének. Rajta, valamint Tom Denemen és Harry Potteren kívül nem is járt más párszaszájú varázsló a Roxfortban. Mardekár a diákjainak mindenek előtt hatalmat, nagy varázserőt kínált, s mindehhez két kritériumot helyezett előtérbe: diákjaitól mindenek előtt ravaszságot, éleseszűséget kívánt, valamint azt, hogy ősi varázslócsaládból jöjjenek. Mardekár ugyanis megbízhatatlannak tartotta a mugli származású varázslókat, s piszkosvérűnek nevezte azokat, akik szerinte nem méltók arra, hogy mágiát tanuljanak. Miután Mardekár elhagyta a Roxfortot, és a Teszlek Süveg felelőssége lett a diákok beosztása, a kritériumok közül kikerült az aranyvérűség – a továbbiakban félvérek, vagy mugli ivadékok is bekerülhettek a mardekár házba. Az egyetlen irányelv a ravaszság és a hatalom vágyása lett. Ezek alapvetően nem számítanak rossz tulajdonságoknak, mégis az évszázadok során aggasztóan sok sötét varázsló került ki a házból, köztük maga a Sötét Nagyúr is, és leghűségesebb hívei. A mardekár ház bentlakó szelleme a Véres Báró, egy mogorva, szótlan kísértet, aki legtöbbször a pincében kísért. Az első Varázslók Háborúja idején a ház vezető tanára Horace Slughorn professzor volt, a háború után és a második háború alatt egy ideig Perselus Piton, később pedig újra Slughorn professzor volt. A ház klubhelysége is az alagsorban található, bejárata egy falba rejtett kőajtó. A helység hosszú, alacsony mennyezetű terem, durva kőfalait láncon lógó, kerek, zöld lámpák világítják meg. A berendezést itt is, mint a többi klubhelységben, míves kandalló, faragott székek és padok, kanapék, heverők alkotják.
Hugrabug A hugrabug ház színei a sárga és a fekete, címerállata a borz. A szerény Hugrabug Helga alapelvei egyszerűek voltak: szemében minden gyerek egyenlő volt, s a legfőbb erénynek a szorgalmat és a becsületességet tartotta. Így a Teszlek Süveg is azokat választja ide, akik kicsit mindegyik vagy egyik házba se tartoznak igazán. Mindazon által elhamarkodott kijelentés lenne, ha azt mondanánk, a hugrabugba a balfácánok járnak, akik se nem bátrak, se nem okosak, se nem ravaszak. Hugrabug diákjainak igazi ereje a barátságban, s ennélfogva a csapatmunkában keresendő, valamint abban, hogy kitartó szorgalommal képesek küzdeni egy adott célért. A hugrabug ház szelleme a Pufók Fráter, egy vidám kísértet, aki életében szerzetes volt – erre lehet következtetni egyházi ruhájából és hajviseletéből. A ház vezető tanára a Háború idején Pomona Bimba tanárnő volt, aki gyógynövénytant tanított a diákoknak.
A prefektusi rendszer
Az iskola prefektusi rendszere évszázados, jól működő hagyományokon alapszik. Azok a diákok, akik iskolai munkájukkal, tanulmányi eredményükkel kivívták tanáraik és társaik elismerését, ötödéves korukban megkaphatják a prefektusi címet. Minden tanévben az igazgató házanként két-két új prefektust választ az ötödévesek közül, egy fiút és egy lányt, akik három évig birtokolhatják ezt a kitüntető címet. Így házanként minden évben hat prefektusról beszélhetünk, összesen pedig huszonnégyről. A prefektusi kinevezést jelentő jelvény a nyár folyamán a tanulók roxforti levelével együtt érkezik. A jelvényt egy nagy P betű és az adott iskolai ház címerállata díszíti. A prefektusoknak egész évben el kell látniuk a feladatukat, egészen attól a perctől kezdve, hogy a Roxfort Express elhagyja a King’s Cross pályaudvart. A prefektusok ekkor jelentkeznek a szerelvény első kocsijában az iskolaelső fiúnál és lánynál, akik elmondják, mi a feladatuk. A vonatút során járőrözniük kell végig a szerelvényen, felosztva egymás közt, s figyelniük kell a rendetlenkedő diákokat. A rendbontókat a Roxfortba érkezéskor egy tanárnak kell jelenteniük, aki kiszabja a pontbüntetést, vagy súlyosabb esetben a büntetőmunkát. A tanévnyitó ceremónia után a prefektusok megkapják a házuk vezető tanáraitól a klubszobák belépő jelszavait – amit kötelesek közölni a házuk összes tanulójával –, majd felkísérik az elsősöket a hálótermekbe. Első napi feladatuk az elsősök eligazításával ér véget. A tanév többi napján a tanárok által kijelölt időpontokban és emeleteken kell járőrözniük esténként, hogy figyeljenek a kiszökött diákokra. Ilyen esetben a prefektusnak hatalmában áll pontbüntetést, vagy büntetőmunkát kiszabni, döntésüket azonban minden esetben jelenteniük kell egy tanárnak az első lehetséges alkalommal. Habár nappal, az órák közti szünetekben a prefektusoknak nem kell járőrözniük, számos feladatuk lehet: az eltévedt diákokat eligazítani, útbaigazítást adni, a rendbontókra, szabályszegőkre továbbra is figyelniük kell, a betiltott tárgyat birtokló diákoktól elkobozni a holmit, pontot levonni, vagy csak leállítani párbajozó diákokat. A sok kötelező és felelősségteljes viselkedést igénylő feladatok elvégzése mellett a prefektusi poszt több engedménnyel is jár: a prefektusok külön, minden igényt kielégítő fürdőhelységet használhatnak, saját medencével. Tanáraik és iskolatársaik szemében is tekintélyük van, bár ez utóbbiak esetében gyakran csalatkozniuk kell, főleg a griffendéles diákok esetében, akiknél hagyománnyá vált, hogy sportot űzzenek a prefektusok „hecceléséből”. Összességében véve elmondható, hogy a prefektusi rendszer az egyik leglényegesebb része a roxforti életnek. Az iskolai prefektusok némelyike, akik tanulmányi- és sporttevékenységükben is kiválóan teljesítenek, eséllyel pályázhatnak hetedéves korukban az iskolaelsői posztra. A prefektusoknak iskolaélet alatt szerzett tapasztalatainak kamatoztatásáról és későbbi lehetőségeikről olvashatnak az érdeklődők a Prefektusok, akik sokra vitték című könyvben.
Az oktatás menete
A Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolának sajátos oktatási rendszere van, mely sok elemében különbözik a többi európai varázslóiskola, vagy épp a mugli oktatási intézmények hagyományaitól. A Roxfortba a felvétel igen egyszerű: amennyiben egy gyerek tizenegy éves koráig mágikus képességeket mutat meg, az felvételt nyer. Alapvetően minden varázslógyermek neve születése pillanatában bekerül a roxforti Nagy Nyilvántartó Könyvbe, melybe egy mágikus penna jegyzi fel a máguspalánta nevét, születési helyét és szüleinek nevét. Ebbe a bizonyos könyvbe a mugli származású varázslógyermekek is bekerülnek, és azok is, akikről később kiderül, egyáltalán nem képesek mágikus tettek végrehajtására. Ha egy gyermeken megmutatkoztak a mágikus képességek, tizenegy éves kora után kap egy levelet a Roxfortból, mely tartalmazza a felvételről szóló értesítést és a kötelező felszerelés és könyvek listáját, valamint a Roxfort Express indulásának időpontját. Mugli származású gyerekeknél kissé bonyolultabb a helyzet: a levél mellett egy illetékes varázslónak fel kell vennie a kapcsolatot a gyerek szüleivel, gondviselőivel – ez a személy, pedig általában az iskola igazgatója/igazgatónője. A legjobb, ha rögtön a gyerek által végrehajtott első spontán varázslás után felkeresik a szülőket és elmagyarázzák nekik a varázsvilágba való belépés szabályait. A roxforti levél érkezése után a leendő kisdiák szüleivel, vagy egy varázsló kísérővel beszerzi a szükséges felszerelési tárgyakat, melyek közül messzemenően a legfontosabb a varázspálca. Ez után már csak az első utazás van hátra a Roxfort Expresszel, mely hagyományosan a londoni King’s Cross pályaudvar muglik elől elzárt 9 és µ-ik vágányáról indul szeptember első, vagy augusztus utolsó vasárnapján. A diákok az első két évben az előírt kötelező alaptantárgyakat tanulják, illetve a seprűn való repülést sajátítják el. Második év végén iratkozhatnak fel további választható tantárgyakra, melyeket harmadévtől kezdve tanulnak. A legfontosabb az ötödik tanév, ugyanis ekkor év végén a diákoknak számot kell adniuk az általuk felvett összes tantárgyból a Rendes Bűbájos Fokozat (R.B.F.) vizsgán, minisztériumi biztosok jelenlétében. A vizsgán elért eredményeikről a szünidő alatt, július környékén érkezik értesítő. A vizsgákat a minisztériumi biztosok értékelik, ez által kizárva az esetleges tanári részrehajlásokat. Az értékelések során hat jegy adható: K (kiváló), V (várakozáson felüli), E (elfogadható), G (gyenge), B (borzalmas), T (troll). Az a vizsga számít sikeresnek, amin a diák legalább E-t ért el. Hatodévben és hetedévben a diákok csak azokat a tantárgyakat folytathatják, amiken elérték a tanárok által kiszabott minimum feltételeket, ez tanáronként változó. A tanórák során a diákok megismerkednek a tantárgyak mélységeivel, részletekbe menően tanulnak az eddig vett tanulmányokra alapozva. Ezek a felkészítő kurzusok a feltételei, hogy hetedév végén részt vehessenek a Rendkívül Agyfacsaró Varázstani Szigorlaton (R.A.V.A.Sz.), mely a roxforti oktatás végső, s egyben legnehezebb vizsgája. A R.A.V.A.Sz.-on ugyanazok a körülmények érvényesek, mint az R.B.F.-vizsgákon. Az elért eredmények befolyásolhatják a pályaválasztást, különösképp a minisztérium, a Szent Mungo Ispotály és a Gringotts által kínált munkák esetében.
Kötelező tantárgyak
Az első években tanult tantárgyak képezik minden varázsló alapműveltségét, így ezek mindegyikének elvégzése kötelező – legalábbis az R.B.F.-vizsgákig. A kötelező tantárgyak listája a következő:
· Bűbájtan: a bűbájtan során a diákok első évben a varázspálcával elvégzendő alap mozdulatokat és varázsigéket tanulják, amikre a későbbiekben minden varázslat épül. A diákok a bűbájtant egy nagy, lépcsős padozatú teremben tanulják.
· Átváltoztatástan: A diákok többsége szerint az egyik legnehezebb tantárgy a Roxfortban, melynek során az egyszerű tárgyak kinézetének és struktúrájának megváltoztatásától kezdve az évek során eljutnak az egyre összetettebb tárgyak transzformálásán, az állat-tárgy, állat-állat, ember-tárgy átváltoztatásig, majd végül az ember kinézetének megváltoztatásáig – s ennek legnehezebb ágáig, az animágia veszélyes és bonyolult varázslatáig (mely a legtöbb diáknak sohasem sikerül, ezért nem is kötelező a Roxfortban).
· Csillagászat: A diákok a bolygók mozgását, tulajdonságait, a csillagképeket, csillagállásokat tanulmányozzák hetente egyszer, éjszaka a kastély legmagasabb tornyában. A csillagászati ismeretek több későbbi tantárgynak is részét képezik, például a választható jóslástant, vagy a bájitaltant, ahol egyes főzetek elkészítése, pl. holdfázisokhoz köthető.
· Bájitaltan: a bájitalok ismerete és elkészítése fontos diszciplína minden varázsló számára, ezért oktatását különösen részletesen végzik a Roxfortban. A bájitaltan terem az iskola alagsorában található, a szertár tőszomszédságában. Ahogy a diákok haladnak előre a bájital ismeretekben, úgy nehezedik a főzetek elkészítése, egyre több hozzávalóból, egyre nagyobb körültekintéssel főzik az egyre veszélyesebb bájitalokat.
· Mágiatörténet: Ez a tantárgy a varázsvilág történelmével foglalkozik, az ősidőktől kezdve egészen napjainkig, sorra véve a mágusokkal kapcsolatban hozott mugli és varázsló-törvényeket, a koboldlázadásokat, óriásháborúkat, a Varázslótanács, majd a Mágiaügyi Minisztérium által hozott intézkedéseket, melynek segítségével képet alkothatunk Nagy-Britannia varázsvilágának kialakulásáról.
· Növénytan: a mágikus növényekkel a diákok az iskola impozáns üvegházaiban ismerkednek. Megtanulják a hasznos, veszélyes, különleges, vagy épp kényes varázserejű füvek, virágok és fák tulajdonságait, biztonságos és megfelelő tartásukat, a belőlük kinyerhető mágikus anyagok tulajdonságait.
· Sötét varázslatok kivédése: az egyik legkülönlegesebb tantárgy a roxfortban, több szempontból is. Egyrészt témájánál fogva az iskola utáni életre való felkészítés a legfontosabb feladata, karöltve a bűbájtannal. A diákok először elméletben megismerkednek a veszélyes mágikus lényekkel, démonokkal, majd az éjszaka teremtményeivel, az ellenük alkalmazható védekező varázslatokkal. A védekező varázslatok, bűbájok elsajátítása során különösen fontos a gyakorlati foglalkozás – ehhez azonban a tantárgy különböző oktatói gyakran szélsőségesen álltak hozzá (lásd: Kronológia). A tantárgy másik különlegessége veszélyességében rejlik, nem is a diákok, inkább a tanárok számára. Egyes pletykák szerint ugyanis a tantárgynak az 1960-as évek óta nincs olyan tanítója, aki egy évnél hosszabb ideig maradt volna Roxfortban.
Választható tantárgyak
Másodéves korukban a diákok választható tantárgyakra jelentkezhetnek, melyet harmadéves koruktól tanulnak, s ötödév végén az alaptantárgyakhoz hasonlóan R.B.F. vizsgát kötelesek tenni. A választható tantárgyak a következők:
· Jóslástan: a jóslástant egy időben törölni szerették volna a tantárgyak listájáról, mivel sokáig nélkülözött az iskola tehetséges jós-tanárt. Azonban a jóslástan maradt, s volt idő, mikor nem is egy, de két tanár tanította az iskolában. A jóslástan megismerteti a diákokat a teafű-jóslással, csillag-jóslással, álomfejtéssel, valamint a kristálygömb kémlelésével.
· Legendás lények gondozása: ez egy alapvetően gyakorlati óra, melyen a diákok részletesen megismerkedhetnek a mágikus bestiák viselkedésével, életmódjával, és hogy hogyan lehet tartani egyes fajokat. A legtöbb diák felveszi ezt a tantárgyat, mely igen hasznos és néha szórakoztató is tud lenni – persze tanára válogatja…
· Számmisztika: kevesen szokták kedvelni ezt a teljes egészében elméleti tantárgyat, mely a számok mágikus erejébe és jelentéseibe vezeti be az érdeklődőket.
· Mugliismeret: a mugliismeret leginkább azoknak a diákoknak való, akik teljes egészében mágikus családból származnak, de érdekli őket a varázstalan népesség életmódja, illetve azoknak, akiknek majdani munkája kapcsolódik valamiképp a muglikhoz.
· Rúnaismeret: az ősi rúnák fordításával, mágikus jelentéseik vizsgálatával foglalkozó tantárgy. Akárcsak a számmisztika, ez sem tartozik a népszerűbb tantárgyak közé Roxfortban.
Roxfort tanárai és személyzete
Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore: varázsló – 1940 körül átváltoztatástan, 1970-1997-ig igazgató.
Binns: varázsló – mágiatörténet.
A Roxfort egyetlen kísértettanára.
Filius Flitwick: varázsló, fél-kobold – bűbájtan, a hollóhát vezető tanára.
Quirenius Mógus: varázsló – sötét varázslatok kivédése 1991-1992
Gilderoy Lockhart: varázsló – sötét varázslatok kivédése 1992-1993
Remus John Lupin: varázsló, vérfarkas – sötét varázslatok kivédése 1993-1994
Alastor „Rémszem” Mordon: varázsló – sötét varázslatok kivédése 1994-1995
(Alastor Mordon valójában egyetlen napot sem tanított, bár ez nem derült ki egészen 1995 júniusáig. A férfi, aki az órákat tartotta valójában ifj. Bartemius Kupor volt Mordon alakjában. Az igazi Mordon tíz hónapot töltött saját mágikus ládájába zárva)
Dolores Jane Umbridge: boszorkány – 1995-1996 sötét varázslatok kivédése, 1996. április-június igazgatónő
Perselus Piton: varázsló – 1981-től bűbájtan tanár, a mardekár ház vezető tanára 1981-1997, 1995-1997-ig sötét varázslatok kivédése tanár
Horace Slughorn: varázsló – bájitaltan, 1940-1979 a mardekár vezető tanára, 1996-tól ismét bájitaltan tanár, 1997 júniusától ismét a mardekár ház feje
Minerva McGalagony: boszorkány – 1956-tól átváltoztatástan tanár, a griffendél ház vezető tanára, igazgatóhelyettes, 1997-től igazgatónő.
Pomona Bimba: boszorkány – növénytan, a hugrabug ház vezető tanára
Sinistra: boszorkány – asztronómia tanár
Ebshont: varázsló – legendás lények gondozása 1993 júniusáig
Rubeus Hagrid: fél-óriás – kulcs- és háztájőrző, vadőr, 1993 szeptemberétől legendás lények gondozása tanár.
Wilhelmina Suette-Pollts: boszorkány – Legendás lények gondozása 1995. január, 1995 szeptember-október
Sybill Trelawney: boszorkány – jóslástan 1979-től
Firenze: kentaur – jóslástan 1996-tól
Vector: boszorkány – számmisztika
Rolanda Hooch: boszorkány – repülésoktató, kviddics bíró
Irma Cvikker: boszorkány – könyvtárosnő
Poppy Pomfrey: boszorkány – ápolónő
Argus Frics: kvibli – gondnok
Appolyon Pringle: varázsló – gondnok 1960-as évek
| |
|
|
|
| |
|
A 17 éves RUPERT GRINT (Ron Weasley) ismét belebújik a legfiatalabb Weasley fivér, egyben Harry Potter legjobb barátjának bőrébe. Noha a Harry Potter és a Bölcsek Köve (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone) jelentette Rupert számára a profi színjátszással való első találkozást, veleszületett tehetsége jelentős kritikai elismerést és hatalmas közönségsikert eredményezett, illetve a British Critics’ Circle jelölését a legjobb pályakezdő díjára.
Az első Harry Potter-epizódot követően Rupert szerepelt a Peter Hewitt rendezte „Thunderpants” című filmben Simon Callow és Stephen Fry oldalán. Két legutóbbi filmje természetesen a Harry Potter és a Titkok Kamrája (Harry Potter and the Chamber of Secrets), illetve a Harry Potter és az azkabani fogoly (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban).
Ron Weasly szerepének elnyerése előtt Rupert iskolai produkciókban, illetve a helybeli színházi csoporttal játszott. Többek között a Rooster nevű gengsztert alakította az „Annie” című produkcióban, Rumplestiltskint a „Grimm Tales” című előadásban, de szerepelt a „Peter Pan” egyik színpadi változatában is. | |
|
A 16 éves EMMA WATSON (Hermione Granger) ismét magára öltötte a kicsit könyvszagú, ám meleg szívű Hermione Granger jelmezét. Ebben a filmben Hermione rádöbben, hogy a könyveken kívül bizony egyéb dolgok is érdeklik.
Emma Watson az első Harry Potter-epizód során ismerkedett meg a profi színjátszás világával, noha veleszületett tehetsége kisgyerekkora óta nyilvánvaló volt.
A Harry Potter és a Titkok Kamrája, illetve a Harry Potter és az azkabani fogoly bemutatása után pedig kétszer megkapta a legjobb mellékszereplőnek járó AOL-díjat. A Total Film magazin olvasói nemrég megszavazták neki a legjobb pályakezdő díját, a Harry Potter és az azkabani fogoly című filmben nyújtott alakításáért. | |
|
|