Mondj vlemnyt az oldalrl! |
| |
|

| |
|

A 16 ves DANIEL RADCLIFFE (Harry Potter) ismt magra lti a fiatal varzsl jelmezt a Harry Potter s a Tz Serlege cm filmben.
Harry Potter szerepe vilgszint elismerst hozott Daniel Radcliffe szmra: 2002 februrjban megkapta a Variety Club of Great Britain legjobb plyakezdnek jr djt, majd ugyanazon v prilisban a nagy presztzs David Di Donatello-djat.
Daniel els alkalommal 1999 decemberben tnt fel az angol tvk kpernyin, a „David Copperfield” cm nagy siker BBC-produkciban. A Simon Curtis rendezte tvfilmben Maggie Smith is szerepelt, aki McGalagony professzorknt lp sznre a Harry Potter-filmekben.
Radcliffe az els Harry Potter-epizd eltt a John Boorman ltal rendezett A panamai szab (The Tailor of Panama) cm nagyjtkfilmben kapott szerepet, Jamie Lee Curtis s Geoffrey Rush filmbeli gyermekeknt.
2002 novemberben s decemberben tbbszr szerepelt meglepets-meghvottknt a Kenneth Branagh ltal rendezett „The Play What I Wrote” cm, Olivier-djas szndarabban.
| |
|
|
|
ROXFORT Boszorkny- s Varzslkpz Szakiskola
A Roxfort mgusiskola Nagy-Britannia egyetlen ilyen intzmnye, s egyben Eurpa legjelentsebb varzsl iskolja. Krlbell ezer diknak s harminc tanrnak otthona az v legnagyobb rszben. A diktmeg s maga a kastly risi mretei miatt messze maga mg utastja kt rivlist, a francia Beauxbatons iskolt, s az szaki Durmstrang akadmit.
A Roxfort cmere. A dszes pajzscmerben, mely megtallhat az kastly fbejrata fltt, s az sszes iskolai pecstnyomt is dszti, szerepel mind a ngy hz jelkpe, mind a ngy alapt emlke.
A pajzsfelirat egy latin szveg: Draco Dormiens Nunquam Titillandus, melynek jelentse egy egyszer, de igen blcs tancs (Sohase csiklandozz alv srknyt!)
A Roxfort Boszorkny- s Varzslkpz Szakiskolt a X.-XI. szzad forduljn alaptotta a kor ngy legjelentsebb varzslja, illetve boszorknya: a sksgokrl szrmaz Griffendl Godrik, a hegyvidkbl Hollhti Hedvig, A kies vlgyekbl szrmaz Hugrabug Helga s az erdk gyermeke, Mardekr Malazr. A ngy alapt kzt sokig zavartalan volt az egyttmkds, br mindegyikk ms-ms irnyelveket tartott szem eltt a mgusok oktatsban. Azonban egy id utn elmrgesedett a vita kt alapt, nevezetesen Griffendl s Mardekr kzt a mugli szrmazs dikok oktatsrl. Mardekr Malazr azt szerette volna, ha csak a varzslcsaldok gyermekei tanulhassanak mgit, a mugli csaldok varzslgyermekei ne, mert Mardekr megbzhatatlannak tartotta ket. Mivel kvnsga nem teljeslt, elhagyta az iskolt.
A hrom megmaradt alaptt azonban aggasztotta az iskola jvje, mely a mardekr dikjai nyomn megmaradt szlssges elvek miatt veszlyben forgott. Ezrt Griffendl sajt svegbl megalkotta a Teszlek Sveget, egy varzserej, sajt szemlyisggel br fejfedt, mely egyestette magban mind a ngy alapt elveit. A Sveg segtsgvel, ami kpes volt a lelke legmlyre nzni annak, aki a fejbe hzta, a tovbbiakban knnyen meghatrozhattk, melyik diknak melyik hzban a helye. A mdszer bevlt, s gy immr ezer ve a Teszlek Sveg kldi a dikokat az ket megillet hzakba, a Beosztsi Ceremnin, a tanvnyit nnepsgen.
A kastly Skciban tallhat, kzvetlenl a Tiltott Rengeteg, Nagy-Britannia legnagyobb egysges varzslny-trsulsa szomszdsgban. A roxforti birtokot az erd s egy mly t hatrolja, melynek a Tiltott Rengeteghez hasonlan igen sznes mgikus faunja van. Tbbek kzt kkalagok, sellk s egy rispolip is lakik a mlyben.
Az plet a t s az azt tpll foly kzti dombon plt fel, itt kap helyet az sszes fontos ltestmny, belertve az iskola vetemnyest s az veghzakat is.
A Roxfort kastly jellegzetes pletei kz tartozik az ris Griffendl-torony, a csillog Nagyterem, ahol a dikok s tanrok tkezhetnek, a Csillagszati Torony, mely az plet legmagasabb cscsa, s tetejrl csodlatos panorma-kilts nylik a Skt Felfldre. A kastly ngy udvarral bszklkedhet, ezek kzl kett a nyugati s keleti szrny kicsi, bels udvara, egy a vlgy fltt tvel fahd s a fbejrat kzt helyezkedik el (itt kap helyet az alaptkat dicst si szkkt, mely ma mr nem zemel). A negyedik udvar maga a kastlypark, ami egy alacsony fallal van krlvve.
A kastly nem csak gbetren magas, hanem a fld mlyben is folytatdik. Itt kapott helyet a pince, majd mg mlyebben a kazamatk s a csatornarendszer, amik egy cseppkbarlanggal pltek ssze. Itt tallhat az a rejtlyes helysg is, amit Mardekr Malazr ptett, mieltt elhagyta az iskolt, s amit a Titkok Kamrja nven ismernk. A kamra s a benne rejl szrnyeteg kzel ezer vig legendnak szmtott, amg kt roxforti dik, Ronald Weasley s Harry Potter meg nem talltk a bejratot s vgeztek a benne lak harminc mteres baziliskusszal. (Bvebben lsd a Harry Potter s a Titkok Kamrja c. knyvben)
Az iskolai hzak
Az iskola ngy hza a ngy alapt nevt viseli, s mindegyikben az adott alapt ltal kvetend ernyeknek, elveknek megfelelen oktatjk a dikokat. Minden hz tanuli ms-ms egyenruht viselnek, mely a lnyoknl jellemzen fekete szoknya, a fiknl fekete nadrg, valamint fehr ing, szrke pulver, nyakkend, sl s fekete talr. A pulver nyakt s ujjt, a nyakkendt, a slat s a talr bels blst az adott hz jellegzetes sznei dsztik. A dikok az egyenruhjukban ktelesek menni minden tanrra, de a szabadidejkben nincs megkttt ruhaviselet.
A dikok iskolai egyenruhja tbb klnleges elemmel is kiegszl. Ilyen pldul a dsztalr, amit klnleges alkalmakkor, pldul az iskolai blon viselnek, vagy a nvnytanon ktelez drapp szn munkatalr, a srknybr munkavdelmi keszty, mely ugyancsak nvnytanon s bjitaltanon fontos kiegszt elem. A kviddicstalr is ilyen kiegszt ruha, mely a trden s a knyknl vdi viseljt. Az adott hz sznt visel talr alatt drapp sportnadrg a ktelez viselet. Tli ruhjukhoz tartozik egy vastag, ezstcsatos sttszrke egyentalr, s egy pr keszty.
Griffendl
A griffendl hz jellemz sznei az arany s a piros, cmerllatuk az oroszln. Mivel a hz alaptja, Griffendl Godrik a legfbb ernynek a btorsgot s merszsget tartotta, gy dikjait is e szerint vlogatta ki, s erre nevelte ket. Ksbb a Teszlek Sveg is a btor dikokat kldte a griffendlbe. A hz klubhelysge s hlhelysgei a kastly egyik legnagyszerbb tornyban kaptak helyet. A torony bentlak szelleme Flig Fejnlkli Nick, egy 1492-ben lefejezett varzsl. A szellem immr tbb mint tszz ve szrakoztatja, vagy ltja el blcs tancsaival a btor griffendleseket, s vlik egyttal a kastly egyik legszimpatikusabb ksrtetv. A hz msik jellemz alakja a bejratot rz festmny, a Kvr Dma portrja. A hlgy tbb szz ve ltja el feladatt, kisebb megszaktsokkal, s kprztatja el a dikokat elgg sajtos operanekesi kpessgeivel… A hz klubhelysgt vrs drapria bortja, melyen klnfle vadszjelenetek s kzpkori hsk lthatk. A berendezst tbb kanap, knyelmes karosszk, egy nagy kandall, s a tanulni vgyk szmra nhny rasztal alkotja. A griffendl hzbl olyan jelents varzslk kerltek ki, mint Albus Dumbledore, vagy Minerva McGalagony, aki a Varzslk Hborja idejn a hz vezet tanra volt.
Hollht A hollht jellegzetes sznei a kk s a fehr, cmerllata a sas. Az alapt, a hresen szp Hollhti Hedvig (si angol neve Rowena Ravenclaw) a tudst, a tanulst tartotta a legfontosabbnak, ezrt dikjait is az les eszek kzl vlasztotta ki. A Teszlek Sveg is e szempont szerint kldi ide a dikokat, hogy olyanok kzt lehessenek, akik hasonl lelkesedssel gyaraptjk tudsukat. A hollhtas dikok mondkja – Magad azzal kested, ha elmdet lested – remekl brzolja a hz kvetend rtkrendjt. A hollht bentlak szelleme a Szrke Hlgy nev ksrtet. A Varzslk Hborjnak vei alatt a hollht vezet tanra Filius Flitwick professzor volt, egy alacsony, flkobold varzsl.
Mardekr A mardekr hz sznei a zld s az ezst, cmerllata a kgy. Az alapt Mardekr Malazr prszaszj varzsl volt, ezrt vlasztotta a kgyt jelkpnek. Rajta, valamint Tom Denemen s Harry Potteren kvl nem is jrt ms prszaszj varzsl a Roxfortban. Mardekr a dikjainak mindenek eltt hatalmat, nagy varzsert knlt, s mindehhez kt kritriumot helyezett eltrbe: dikjaitl mindenek eltt ravaszsgot, leseszsget kvnt, valamint azt, hogy si varzslcsaldbl jjjenek. Mardekr ugyanis megbzhatatlannak tartotta a mugli szrmazs varzslkat, s piszkosvrnek nevezte azokat, akik szerinte nem mltk arra, hogy mgit tanuljanak. Miutn Mardekr elhagyta a Roxfortot, s a Teszlek Sveg felelssge lett a dikok beosztsa, a kritriumok kzl kikerlt az aranyvrsg – a tovbbiakban flvrek, vagy mugli ivadkok is bekerlhettek a mardekr hzba. Az egyetlen irnyelv a ravaszsg s a hatalom vgysa lett. Ezek alapveten nem szmtanak rossz tulajdonsgoknak, mgis az vszzadok sorn aggasztan sok stt varzsl kerlt ki a hzbl, kztk maga a Stt Nagyr is, s leghsgesebb hvei. A mardekr hz bentlak szelleme a Vres Br, egy mogorva, sztlan ksrtet, aki legtbbszr a pincben ksrt. Az els Varzslk Hborja idejn a hz vezet tanra Horace Slughorn professzor volt, a hbor utn s a msodik hbor alatt egy ideig Perselus Piton, ksbb pedig jra Slughorn professzor volt. A hz klubhelysge is az alagsorban tallhat, bejrata egy falba rejtett kajt. A helysg hossz, alacsony mennyezet terem, durva kfalait lncon lg, kerek, zld lmpk vilgtjk meg. A berendezst itt is, mint a tbbi klubhelysgben, mves kandall, faragott szkek s padok, kanapk, heverk alkotjk.
Hugrabug A hugrabug hz sznei a srga s a fekete, cmerllata a borz. A szerny Hugrabug Helga alapelvei egyszerek voltak: szemben minden gyerek egyenl volt, s a legfbb ernynek a szorgalmat s a becsletessget tartotta. gy a Teszlek Sveg is azokat vlasztja ide, akik kicsit mindegyik vagy egyik hzba se tartoznak igazn. Mindazon ltal elhamarkodott kijelents lenne, ha azt mondannk, a hugrabugba a balfcnok jrnak, akik se nem btrak, se nem okosak, se nem ravaszak. Hugrabug dikjainak igazi ereje a bartsgban, s ennlfogva a csapatmunkban keresend, valamint abban, hogy kitart szorgalommal kpesek kzdeni egy adott clrt. A hugrabug hz szelleme a Pufk Frter, egy vidm ksrtet, aki letben szerzetes volt – erre lehet kvetkeztetni egyhzi ruhjbl s hajviseletbl. A hz vezet tanra a Hbor idejn Pomona Bimba tanrn volt, aki gygynvnytant tantott a dikoknak.
A prefektusi rendszer
Az iskola prefektusi rendszere vszzados, jl mkd hagyomnyokon alapszik. Azok a dikok, akik iskolai munkjukkal, tanulmnyi eredmnykkel kivvtk tanraik s trsaik elismerst, tdves korukban megkaphatjk a prefektusi cmet. Minden tanvben az igazgat hzanknt kt-kt j prefektust vlaszt az tdvesek kzl, egy fit s egy lnyt, akik hrom vig birtokolhatjk ezt a kitntet cmet. gy hzanknt minden vben hat prefektusrl beszlhetnk, sszesen pedig huszonngyrl. A prefektusi kinevezst jelent jelvny a nyr folyamn a tanulk roxforti levelvel egytt rkezik. A jelvnyt egy nagy P bet s az adott iskolai hz cmerllata dszti. A prefektusoknak egsz vben el kell ltniuk a feladatukat, egszen attl a perctl kezdve, hogy a Roxfort Express elhagyja a King’s Cross plyaudvart. A prefektusok ekkor jelentkeznek a szerelvny els kocsijban az iskolaels finl s lnynl, akik elmondjk, mi a feladatuk. A vonatt sorn jrrznik kell vgig a szerelvnyen, felosztva egyms kzt, s figyelnik kell a rendetlenked dikokat. A rendbontkat a Roxfortba rkezskor egy tanrnak kell jelentenik, aki kiszabja a pontbntetst, vagy slyosabb esetben a bntetmunkt. A tanvnyit ceremnia utn a prefektusok megkapjk a hzuk vezet tanraitl a klubszobk belp jelszavait – amit ktelesek kzlni a hzuk sszes tanuljval –, majd felksrik az elssket a hltermekbe. Els napi feladatuk az elssk eligaztsval r vget. A tanv tbbi napjn a tanrok ltal kijellt idpontokban s emeleteken kell jrrznik estnknt, hogy figyeljenek a kiszktt dikokra. Ilyen esetben a prefektusnak hatalmban ll pontbntetst, vagy bntetmunkt kiszabni, dntsket azonban minden esetben jelentenik kell egy tanrnak az els lehetsges alkalommal. Habr nappal, az rk kzti sznetekben a prefektusoknak nem kell jrrznik, szmos feladatuk lehet: az eltvedt dikokat eligaztani, tbaigaztst adni, a rendbontkra, szablyszegkre tovbbra is figyelnik kell, a betiltott trgyat birtokl dikoktl elkobozni a holmit, pontot levonni, vagy csak lelltani prbajoz dikokat. A sok ktelez s felelssgteljes viselkedst ignyl feladatok elvgzse mellett a prefektusi poszt tbb engedmnnyel is jr: a prefektusok kln, minden ignyt kielgt frdhelysget hasznlhatnak, sajt medencvel. Tanraik s iskolatrsaik szemben is tekintlyk van, br ez utbbiak esetben gyakran csalatkozniuk kell, fleg a griffendles dikok esetben, akiknl hagyomnny vlt, hogy sportot zzenek a prefektusok „heccelsbl”. sszessgben vve elmondhat, hogy a prefektusi rendszer az egyik leglnyegesebb rsze a roxforti letnek. Az iskolai prefektusok nmelyike, akik tanulmnyi- s sporttevkenysgkben is kivlan teljestenek, esllyel plyzhatnak hetedves korukban az iskolaelsi posztra. A prefektusoknak iskolalet alatt szerzett tapasztalatainak kamatoztatsrl s ksbbi lehetsgeikrl olvashatnak az rdekldk a Prefektusok, akik sokra vittk cm knyvben.
Az oktats menete
A Roxfort Boszorkny- s Varzslkpz Szakiskolnak sajtos oktatsi rendszere van, mely sok elemben klnbzik a tbbi eurpai varzsliskola, vagy pp a mugli oktatsi intzmnyek hagyomnyaitl. A Roxfortba a felvtel igen egyszer: amennyiben egy gyerek tizenegy ves korig mgikus kpessgeket mutat meg, az felvtelt nyer. Alapveten minden varzslgyermek neve szletse pillanatban bekerl a roxforti Nagy Nyilvntart Knyvbe, melybe egy mgikus penna jegyzi fel a mguspalnta nevt, szletsi helyt s szleinek nevt. Ebbe a bizonyos knyvbe a mugli szrmazs varzslgyermekek is bekerlnek, s azok is, akikrl ksbb kiderl, egyltaln nem kpesek mgikus tettek vgrehajtsra. Ha egy gyermeken megmutatkoztak a mgikus kpessgek, tizenegy ves kora utn kap egy levelet a Roxfortbl, mely tartalmazza a felvtelrl szl rtestst s a ktelez felszerels s knyvek listjt, valamint a Roxfort Express indulsnak idpontjt. Mugli szrmazs gyerekeknl kiss bonyolultabb a helyzet: a levl mellett egy illetkes varzslnak fel kell vennie a kapcsolatot a gyerek szleivel, gondviselivel – ez a szemly, pedig ltalban az iskola igazgatja/igazgatnje. A legjobb, ha rgtn a gyerek ltal vgrehajtott els spontn varzsls utn felkeresik a szlket s elmagyarzzk nekik a varzsvilgba val belps szablyait. A roxforti levl rkezse utn a leend kisdik szleivel, vagy egy varzsl ksrvel beszerzi a szksges felszerelsi trgyakat, melyek kzl messzemenen a legfontosabb a varzsplca. Ez utn mr csak az els utazs van htra a Roxfort Expresszel, mely hagyomnyosan a londoni King’s Cross plyaudvar muglik ell elzrt 9 s -ik vgnyrl indul szeptember els, vagy augusztus utols vasrnapjn. A dikok az els kt vben az elrt ktelez alaptantrgyakat tanuljk, illetve a seprn val replst sajttjk el. Msodik v vgn iratkozhatnak fel tovbbi vlaszthat tantrgyakra, melyeket harmadvtl kezdve tanulnak. A legfontosabb az tdik tanv, ugyanis ekkor v vgn a dikoknak szmot kell adniuk az ltaluk felvett sszes tantrgybl a Rendes Bbjos Fokozat (R.B.F.) vizsgn, minisztriumi biztosok jelenltben. A vizsgn elrt eredmnyeikrl a sznid alatt, jlius krnykn rkezik rtest. A vizsgkat a minisztriumi biztosok rtkelik, ez ltal kizrva az esetleges tanri rszrehajlsokat. Az rtkelsek sorn hat jegy adhat: K (kivl), V (vrakozson felli), E (elfogadhat), G (gyenge), B (borzalmas), T (troll). Az a vizsga szmt sikeresnek, amin a dik legalbb E-t rt el. Hatodvben s hetedvben a dikok csak azokat a tantrgyakat folytathatjk, amiken elrtk a tanrok ltal kiszabott minimum feltteleket, ez tanronknt vltoz. A tanrk sorn a dikok megismerkednek a tantrgyak mlysgeivel, rszletekbe menen tanulnak az eddig vett tanulmnyokra alapozva. Ezek a felkszt kurzusok a felttelei, hogy hetedv vgn rszt vehessenek a Rendkvl Agyfacsar Varzstani Szigorlaton (R.A.V.A.Sz.), mely a roxforti oktats vgs, s egyben legnehezebb vizsgja. A R.A.V.A.Sz.-on ugyanazok a krlmnyek rvnyesek, mint az R.B.F.-vizsgkon. Az elrt eredmnyek befolysolhatjk a plyavlasztst, klnskpp a minisztrium, a Szent Mungo Ispotly s a Gringotts ltal knlt munkk esetben.
Ktelez tantrgyak
Az els vekben tanult tantrgyak kpezik minden varzsl alapmveltsgt, gy ezek mindegyiknek elvgzse ktelez – legalbbis az R.B.F.-vizsgkig. A ktelez tantrgyak listja a kvetkez:
· Bbjtan: a bbjtan sorn a dikok els vben a varzsplcval elvgzend alap mozdulatokat s varzsigket tanuljk, amikre a ksbbiekben minden varzslat pl. A dikok a bbjtant egy nagy, lpcss padozat teremben tanuljk.
· tvltoztatstan: A dikok tbbsge szerint az egyik legnehezebb tantrgy a Roxfortban, melynek sorn az egyszer trgyak kinzetnek s struktrjnak megvltoztatstl kezdve az vek sorn eljutnak az egyre sszetettebb trgyak transzformlsn, az llat-trgy, llat-llat, ember-trgy tvltoztatsig, majd vgl az ember kinzetnek megvltoztatsig – s ennek legnehezebb gig, az animgia veszlyes s bonyolult varzslatig (mely a legtbb diknak sohasem sikerl, ezrt nem is ktelez a Roxfortban).
· Csillagszat: A dikok a bolygk mozgst, tulajdonsgait, a csillagkpeket, csillagllsokat tanulmnyozzk hetente egyszer, jszaka a kastly legmagasabb tornyban. A csillagszati ismeretek tbb ksbbi tantrgynak is rszt kpezik, pldul a vlaszthat jslstant, vagy a bjitaltant, ahol egyes fzetek elksztse, pl. holdfzisokhoz kthet.
· Bjitaltan: a bjitalok ismerete s elksztse fontos diszciplna minden varzsl szmra, ezrt oktatst klnsen rszletesen vgzik a Roxfortban. A bjitaltan terem az iskola alagsorban tallhat, a szertr tszomszdsgban. Ahogy a dikok haladnak elre a bjital ismeretekben, gy nehezedik a fzetek elksztse, egyre tbb hozzvalbl, egyre nagyobb krltekintssel fzik az egyre veszlyesebb bjitalokat.
· Mgiatrtnet: Ez a tantrgy a varzsvilg trtnelmvel foglalkozik, az sidktl kezdve egszen napjainkig, sorra vve a mgusokkal kapcsolatban hozott mugli s varzsl-trvnyeket, a koboldlzadsokat, rishborkat, a Varzsltancs, majd a Mgiagyi Minisztrium ltal hozott intzkedseket, melynek segtsgvel kpet alkothatunk Nagy-Britannia varzsvilgnak kialakulsrl.
· Nvnytan: a mgikus nvnyekkel a dikok az iskola impozns veghzaiban ismerkednek. Megtanuljk a hasznos, veszlyes, klnleges, vagy pp knyes varzserej fvek, virgok s fk tulajdonsgait, biztonsgos s megfelel tartsukat, a bellk kinyerhet mgikus anyagok tulajdonsgait.
· Stt varzslatok kivdse: az egyik legklnlegesebb tantrgy a roxfortban, tbb szempontbl is. Egyrszt tmjnl fogva az iskola utni letre val felkszts a legfontosabb feladata, karltve a bbjtannal. A dikok elszr elmletben megismerkednek a veszlyes mgikus lnyekkel, dmonokkal, majd az jszaka teremtmnyeivel, az ellenk alkalmazhat vdekez varzslatokkal. A vdekez varzslatok, bbjok elsajttsa sorn klnsen fontos a gyakorlati foglalkozs – ehhez azonban a tantrgy klnbz oktati gyakran szlssgesen lltak hozz (lsd: Kronolgia). A tantrgy msik klnlegessge veszlyessgben rejlik, nem is a dikok, inkbb a tanrok szmra. Egyes pletykk szerint ugyanis a tantrgynak az 1960-as vek ta nincs olyan tantja, aki egy vnl hosszabb ideig maradt volna Roxfortban.
Vlaszthat tantrgyak
Msodves korukban a dikok vlaszthat tantrgyakra jelentkezhetnek, melyet harmadves koruktl tanulnak, s tdv vgn az alaptantrgyakhoz hasonlan R.B.F. vizsgt ktelesek tenni. A vlaszthat tantrgyak a kvetkezk:
· Jslstan: a jslstant egy idben trlni szerettk volna a tantrgyak listjrl, mivel sokig nlklztt az iskola tehetsges js-tanrt. Azonban a jslstan maradt, s volt id, mikor nem is egy, de kt tanr tantotta az iskolban. A jslstan megismerteti a dikokat a teaf-jslssal, csillag-jslssal, lomfejtssel, valamint a kristlygmb kmlelsvel.
· Legends lnyek gondozsa: ez egy alapveten gyakorlati ra, melyen a dikok rszletesen megismerkedhetnek a mgikus bestik viselkedsvel, letmdjval, s hogy hogyan lehet tartani egyes fajokat. A legtbb dik felveszi ezt a tantrgyat, mely igen hasznos s nha szrakoztat is tud lenni – persze tanra vlogatja…
· Szmmisztika: kevesen szoktk kedvelni ezt a teljes egszben elmleti tantrgyat, mely a szmok mgikus erejbe s jelentseibe vezeti be az rdekldket.
· Mugliismeret: a mugliismeret leginkbb azoknak a dikoknak val, akik teljes egszben mgikus csaldbl szrmaznak, de rdekli ket a varzstalan npessg letmdja, illetve azoknak, akiknek majdani munkja kapcsoldik valamikpp a muglikhoz.
· Rnaismeret: az si rnk fordtsval, mgikus jelentseik vizsglatval foglalkoz tantrgy. Akrcsak a szmmisztika, ez sem tartozik a npszerbb tantrgyak kz Roxfortban.
Roxfort tanrai s szemlyzete
Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore: varzsl – 1940 krl tvltoztatstan, 1970-1997-ig igazgat.
Binns: varzsl – mgiatrtnet.
A Roxfort egyetlen ksrtettanra.
Filius Flitwick: varzsl, fl-kobold – bbjtan, a hollht vezet tanra.
Quirenius Mgus: varzsl – stt varzslatok kivdse 1991-1992
Gilderoy Lockhart: varzsl – stt varzslatok kivdse 1992-1993
Remus John Lupin: varzsl, vrfarkas – stt varzslatok kivdse 1993-1994
Alastor „Rmszem” Mordon: varzsl – stt varzslatok kivdse 1994-1995
(Alastor Mordon valjban egyetlen napot sem tantott, br ez nem derlt ki egszen 1995 jniusig. A frfi, aki az rkat tartotta valjban ifj. Bartemius Kupor volt Mordon alakjban. Az igazi Mordon tz hnapot tlttt sajt mgikus ldjba zrva)
Dolores Jane Umbridge: boszorkny – 1995-1996 stt varzslatok kivdse, 1996. prilis-jnius igazgatn
Perselus Piton: varzsl – 1981-tl bbjtan tanr, a mardekr hz vezet tanra 1981-1997, 1995-1997-ig stt varzslatok kivdse tanr
Horace Slughorn: varzsl – bjitaltan, 1940-1979 a mardekr vezet tanra, 1996-tl ismt bjitaltan tanr, 1997 jniustl ismt a mardekr hz feje
Minerva McGalagony: boszorkny – 1956-tl tvltoztatstan tanr, a griffendl hz vezet tanra, igazgathelyettes, 1997-tl igazgatn.
Pomona Bimba: boszorkny – nvnytan, a hugrabug hz vezet tanra
Sinistra: boszorkny – asztronmia tanr
Ebshont: varzsl – legends lnyek gondozsa 1993 jniusig
Rubeus Hagrid: fl-ris – kulcs- s hztjrz, vadr, 1993 szeptembertl legends lnyek gondozsa tanr.
Wilhelmina Suette-Pollts: boszorkny – Legends lnyek gondozsa 1995. janur, 1995 szeptember-oktber
Sybill Trelawney: boszorkny – jslstan 1979-tl
Firenze: kentaur – jslstan 1996-tl
Vector: boszorkny – szmmisztika
Rolanda Hooch: boszorkny – replsoktat, kviddics br
Irma Cvikker: boszorkny – knyvtrosn
Poppy Pomfrey: boszorkny – poln
Argus Frics: kvibli – gondnok
Appolyon Pringle: varzsl – gondnok 1960-as vek

| |
|
|
|

| |
|

A 17 ves RUPERT GRINT (Ron Weasley) ismt belebjik a legfiatalabb Weasley fivr, egyben Harry Potter legjobb bartjnak brbe. Noha a Harry Potter s a Blcsek Kve (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone) jelentette Rupert szmra a profi sznjtszssal val els tallkozst, veleszletett tehetsge jelents kritikai elismerst s hatalmas kznsgsikert eredmnyezett, illetve a British Critics’ Circle jellst a legjobb plyakezd djra.
Az els Harry Potter-epizdot kveten Rupert szerepelt a Peter Hewitt rendezte „Thunderpants” cm filmben Simon Callow s Stephen Fry oldaln. Kt legutbbi filmje termszetesen a Harry Potter s a Titkok Kamrja (Harry Potter and the Chamber of Secrets), illetve a Harry Potter s az azkabani fogoly (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban).
Ron Weasly szerepnek elnyerse eltt Rupert iskolai produkcikban, illetve a helybeli sznhzi csoporttal jtszott. Tbbek kztt a Rooster nev gengsztert alaktotta az „Annie” cm produkciban, Rumplestiltskint a „Grimm Tales” cm eladsban, de szerepelt a „Peter Pan” egyik sznpadi vltozatban is. | |
|

A 16 ves EMMA WATSON (Hermione Granger) ismt magra lttte a kicsit knyvszag, m meleg szv Hermione Granger jelmezt. Ebben a filmben Hermione rdbben, hogy a knyveken kvl bizony egyb dolgok is rdeklik.
Emma Watson az els Harry Potter-epizd sorn ismerkedett meg a profi sznjtszs vilgval, noha veleszletett tehetsge kisgyerekkora ta nyilvnval volt.
A Harry Potter s a Titkok Kamrja, illetve a Harry Potter s az azkabani fogoly bemutatsa utn pedig ktszer megkapta a legjobb mellkszereplnek jr AOL-djat. A Total Film magazin olvasi nemrg megszavaztk neki a legjobb plyakezd djt, a Harry Potter s az azkabani fogoly cm filmben nyjtott alaktsrt. | |
|
|